Konwersja samochodów spalinowych na elektryczne – na czym to polega?

Konwersja samochodów spalinowych na elektryczne – na czym to polega?

W kolejnych regionach wprowadzane są strefy czystego transportu, a temat zakończenia produkcji pojazdów spalinowych jest omawiany coraz częściej. Jak przemysł motoryzacyjny ma się na to przygotować? Tak istotne zmiany w organizacji transportu wymagają podejmowania szeroko zakrojonych działań, w tym także stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań. Przykładem tego jest dokonywanie konwersji pojazdów spalinowych na elektryczne, co wydłuża cykl życia samochodów, poprawia właściwości użytkowe oraz dostosowuje ich parametry do bieżących potrzeb i wymagań klientów. Polski startup Ennovation Technology ma już w tym doświadczenie i to w realizacji bardzo specjalistycznych projektów, w czym jest wyjątkiem nie tylko na skalę krajową, ale również światową.

Zmiana pojazdów spalinowych w elektryczne

Konwersja polega na zamianie napędu spalinowego na elektryczny. Wydłuża to czas eksploatacji pojazdu – główne elementy budowy zostają zachowane, ale cała konstrukcja napędu może być wymieniona na układ elektryczny. Pozwala to uniknąć kosztownego recyklingu całego samochodu, ograniczając tym samym negatywny wpływ na system ekologiczny. Równie istotne są aspekty ekonomiczne – eksperci z Ennovation Technology określają, że koszt konwersji samochodu spalinowego na elektryczny stanowi średnio mniej więcej 30% kosztu zakupu nowego ciężarowego auta elektrycznego. Warto też pamiętać, że na rynku funkcjonuje wiele pojazdów, których produkcja została już zakończona i wymiana napędu często jest jedynym sposobem na ich dalsze wykorzystanie.

Klienci, decydujący się na konwersję, to między innymi firmy transportowe, które ze względu na koszty eksploatacji lub wprowadzane strefy czystego transportu decydują się na wdrożenie napędów elektrycznych do swojej floty. To także firmy dysponujące pojazdami specjalnego przeznaczenia, które w konwersji napędu upatrują szansę na ekologiczne i ekonomiczne przedłużenie okresu użytkowania ich samochodów. Dodatkowo zdarza się, że auto spalinowe ma być wprowadzone do środowiska, w którym taki rodzaj napędu jest niedopuszczalny ze względów bezpieczeństwa – na przykład w kopalniach. W takich sytuacjach zastosowanie napędu elektrycznego również jest korzystnym rozwiązaniem i często jedyną alternatywą dla zamówienia nowego pojazdu.

Zajmujemy się kompleksową integracją całych układów napędowych w istniejących już podwoziach pojazdów z różnych segmentów. Odpowiadamy nie tylko za kwestie konstrukcyjne, ale wspieramy także naszych klientów na etapach homologacyjnych i w procesie dopuszczenia pojazdów do ruchu. W ramach świadczonych usług dostarczamy zespoły napędowe wraz z kompletną dokumentacją techniczną niezbędną do rejestracji samochodu. Mamy na swoim koncie wymagające i ciekawe projekty – braliśmy udział w budowie elektrycznego pojazdu specjalnego do wykorzystania w kopalniach. Nasz klient potrzebował bezpiecznego pojazdu, który, w przeciwieństwie do szeroko stosowanych napędów wysokoprężnych, nie będzie emitował szkodliwych spalin i hałasu. Dostarczyliśmy również napęd elektryczny do hybrydowego desantowego pojazdu wojskowego – tam z kolei kluczową kwestią było zminimalizowanie generowanego ciepła oraz hałasu, dzięki czemu samochód staje się znacznie trudniejszy do wykrycia – opowiada Piotr Lange, dyrektor techniczny z Ennovation Technology.

Jakie pojazdy budowała polska firma?

Elektromobilność wkracza w niemal każdy obszar przemysłu, nie omijając przy tym sektora wojskowego i technologii podwójnego zastosowania. Ennovation Technology brało udział w konstruowaniu taktycznego transportera TAERO – to autonomiczny samochód zwiadowczy z funkcją zdalnego sterowania. Napęd jest hybrydowy, trafia na wszystkie cztery koła, a inżynierowie z Ennovation Technology odpowiadali za opracowanie jego elektrycznej części, dostarczając silnik, baterię litowo-jonową oraz sterownik pojazdu i napędu. Auto ma możliwość jazdy w trybie wyłącznie elektrycznym, dzięki czemu porusza się niemal bezdźwięcznie i wytwarza wyraźnie mniejszy ślad termiczny w porównaniu do modeli z napędem spalinowym. Utrudnia to wykrycie pojazdu przez niektóre wojskowe systemy namierzania.

Kolejnym ciekawym projektem jest eSWT – pojazd specjalnego przeznaczenia do wykorzystania w kopalniach, w którym firma Ennovation Technology wymieniła napęd spalinowy na elektryczny. Zamówienie klienta do przekonwertowania napędu podyktowane było przede wszystkim chęcią poprawy warunków pracy w kopalni, gdzie poprzednio stosowany silnik wysokoprężny wytwarzał szkodliwe spaliny, generując dodatkowo męczący hałas. Pojazd po dokonaniu konwersji dysponuje silnikiem elektrycznym o mocy 50 kW oraz baterią o pojemności 60 kWh, która zapewnia zasięg na poziomie 200 km, a prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 40 km/h.

Konwersja napędów sposobem na rozwój elektromobilności?

Wymiana napędu spalinowego na elektryczny to ekonomicznie i ekologicznie uzasadniony sposób na zelektryfikowanie pojazdów, niosący wiele korzyści dla klientów, o czym dokładniej opowiada Mateusz Wach – Prezes Ennovation Technology:

Dostrzegliśmy, że rynek jest otwarty na konwersję samochodów dostawczych i ciężarowych. Wykorzystujemy gotowe pojazdy, w których integrujemy nowy napęd elektryczny, zgodnie z potrzebami i wymaganiami naszych klientów. To na razie niszowe zagadnienie, ale zapotrzebowanie na takie usługi będzie rosło i upatrujemy w tym szansę na rozwój naszej firmy. W ten sposób chcemy też napędzać rozwój elektromobilności i wpływać na usprawnienie procesu transformacji energetycznej w możliwie efektywny sposób, pamiętając zarówno o ekologii, jak i o ekonomii – konwersja napędu jest kilkukrotnie tańsza niż kupno nowego auta i ma znacząco mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Ważne jest też to, że nasze usługi pozwalają uniknąć długiego czasu oczekiwania na nowy samochód, co obecnie dla wielu branż jest poważnym problemem. Oferujemy przekształcanie standardowych aut dostawczych i ciężarowych, ale również podejmujemy się nietypowych zamówień na pojazdy o specjalistycznym zastosowaniu.

Dofinansowania do konwersji

O ile w Polsce program rządowych dopłat obejmuje jak na razie wyłącznie zakup nowych pojazdów kategorii N1, tak już w innych krajach europejskich zaczynają pojawiać się dopłaty do konwersji. Jak podaje niemiecki BALM – Federalny Urząd Logistyki i Mobilności – w Niemczech można uzyskać nawet 420 000 Euro dofinansowania do konwersji na bateryjny napęd elektryczny i do 520 000 Euro do konwersji na napęd z wodorowymi ogniwami paliwowymi. To niemal takie same kwoty jak dopłaty do kupna nowych samochodów i pewnie kwestia czasu, aż podobne rozwiązania pojawią się w Polsce.