Ennovation Technology odpowiadało za m.in. projekt baterii i integrację napędu w projekcie polskiego samochodu dostawczego - eVAN.
eVAN

e-Van to projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) który polega na stworzeniu pojazdu dostawczego do 3,5 / 4,25 tony o napędzie elektrycznym oraz 1000kg ładowności przy jednoczesnym zasięgu 250 km. Projekt realizowany był etapowo, gdzie na początku rywalizowało wiele firm z różnymi koncepcjami, a stopniowo w kolejnych etapach zostały najlepsze projekty.

W tym projekcie Ennovation Technology jest technologicznym wsparciem dla spółki Autobox Innovations i odpowiada za technologiczny rozwój projektu. Do naszych zadań należało m.in zaprojektowanie ramy i zawieszenia, baterii trakcyjnej, integracji napędu oraz wiązek, a także systemu infotainment.

Zastosowany napęd to jednostka zintegrowana z reduktorem i dyferencjałem, takie działanie pozwala na montaż silnika bardzo blisko osi, co oszczędza znaczne ilości miejsca w porównaniu do silnika umieszczonego centralnie. 

Parametry Pojazdu:

    • Dopuszczalna masa całkowita: 3500 kg
    • Masa własna: 2250 kg
    • Energia baterii: 120 kWh, NMC
    • Zasięg: 325 km
    • Zawieszenie niezależne przednie i tylne
    • Moc nominalna (2×4) 70 kW
    • Moc chwilowa (2×4) 140 kW
    • Moc nominalna (4×4) 140 kW
    • Moc chwilowa (4×4) 280 kW

Evan

Bateria trakcyjna składa się z trzech pracujących ze sobą równolegle baterii połączonych za pomocą masterboxa. Ogniwa wykorzystane w tej konstrukcji to pryzmatyczne NMC dające baterię o łącznej pojemności 120kWh i napięciu nominalnym 399,6V. System bateryjny można ładować za pomocą złącza typu 2 jak i CCS-2 z mocą 120kW. Oprócz samego projektu i wykonania baterii zajęliśmy się jej certyfikacją ECE-R100 oraz R10, dzięki temu nasza konstrukcja może być z powodzeniem wykorzystywana we wszelkich projektach automotive i nie tylko, gwarantując jakość i bezpieczeństwo produktu.

Centralnym sterownikiem pojazdu jest nasze autorskie VCU z funkcją ładowania CCS – to ono odpowiada za zbieranie wszystkich sygnałów z czujników i sensorów w pojeździe i jego elementach, a także z kabiny, a następnie przetwarza je i wykorzystuje do sterowania całym pojazdem, od kierunkowskazów aż do napędu. Dzięki temu, że stworzyliśmy go sami możemy elastycznie podchodzić do jego parametrów, samodzielnie ustalać komunikację między peryferiami i ich priorytety. 

W ramach projektu stworzyliśmy dwa wyświetlacze dla pojazdu e-Van, jeden kierowcy, z możliwością sterowania z kierownicy, ten ekran wyświetla informacje o pojeździe, prędkości, zasięgu, komunikatach oraz innych niezbędnych dla kierowcy danych. Centralny wyświetlacz ma natomiast 15 cali i służy obsłudze radia, wyświetlaniu obrazu z kamer 360, a także posiada wbudowane Android Auto.