Elektromobilność staje się coraz bardziej popularna nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym, ale również w ciężkim i wojskowym! Nie od dziś wiadomo, że przez lata nowe technologie były tworzone głównie z myślą o przemyśle zbrojeniowym, a dopiero po jakimś czasie były wykorzystywane wśród ludności cywilnej.

Projekt pojazdu Taero zakładał wykorzystanie zalet napędu hybrydowego w pojeździe desantowym. Jakie to zalety? Przede wszystkim możliwość czasowego korzystania tylko z napędu elektrycznego, jest to szczególnie istotne podczas misji, gdzie wymagana jest możliwość przemieszczania pojazdu w sposób cichy oraz wskazane jest unikanie śladu termicznego poprzez brak ciepła emitowanego z układu spalinowego. Dzięki temu pojazd staje się trudny do wykrycia dla niektórych z rodzajów systemów naprowadzania.

Jako Ennovation odpowiadaliśmy za elektryczną część napędu – baterię, silnik oraz sterownik pojazdu. Elektryczny układ napędowy to silnik PMSM o mocy 50kW i momencie 200Nm, który umożliwia poruszanie się z maksymalną prędkością 50km/h, a bateria o energii 30kWh pozwala uzyskać zasięg 30 – 100km (w zależności od trybu pracy).  Dodatkowo pojazd został wyposażony w system odzysku energii, co pozwala “doładować” baterię w czasie korzystania z silnika spalinowego. Dodatkowo pojazd jest przystosowany do wykorzystania systemów autonomicznej jazdy i zdalnej kontroli.

Ennovation Technology nie boi się wyzwań z różnych dziedzin elektromobilności oraz systemów magazynowania energii i jest otwarte na spełnienie różnego rodzaju, nawet najbardziej wymagających, wyzwań projektowych.